Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics
Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics
englishpolish
UJ
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

Pracownia Spektroskopii EPR (JCET)

 

Informacje

Pracownia Spektroskopii EPR (JCET)Prof. dr hab.Wojciech Froncisz i jego zespół posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie konstrukcji aparatury do pomiarów EPR, jak i w różnorakich badaniach z zakresu biofizyki i biomedycyny z wykorzystaniem technik spektroskopii EPR.

Metoda EPR może służyć jako unikatowa technika obrazowania stanu czynnościowego śródbłonka i naczyń krwionośnych in vitro, ex vivo oraz in vivo, pozwala bowiem na specyficzną i ilościową ocenę aktywności reaktywnych form tlenu w tym anionu ponadtlenkowego (O2-) i tlenku azotu (NO) wytwarzanych przez śródbłonek i ścianę naczyń krwionośnych.

Zaburzenie wytwarzania O2- i NO stanowi uniwersalny wyznacznik dysfunkcji śródbłonka. Pracownia spektroskopii EPR jest wyposażona nie tylko w aparaturę EPR, ale również w aparaturę uzupełniającą, umożliwiającą obrazowanie wytwarzania reaktywnych form tlenu metodami komplementarnymi.

Zespół

Kierownik pracowni

 

 

 

 

 

 

dr Antonina Chmura–Skirlińska
JCET
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Członkowie zespołu:

  • Dr Agnieszka Broniec
  • Dr Patrycja Kaczara
  • Bartosz Proniewski

Kluczowy sprzęt

Spektrometr EPR EmX+ (Bruker) wraz z przystawką temperaturową pozwala na pomiary cw-EPR zarówno w temperaturze 77K (dewar palcowy), jak i w zakresie 100–500K (przystawka temperaturowa).

Spektrometr e-scan (Bruker) przeznaczony do standardowych pomiarów centrów wolnorodnikowych (w obszarze g >> 2) o zastosowaniu klinicznym (oznaczenia poziomu wolnych rodników, NO-metria), jak i testów przemysłowych (oznaczanie okresu trwałości żywności, kosmetyków).

Spektrofotometr Lambda 950 (Perkin Elmer) – dwuwiązkowy z podwójnym monochromatorem oraz regulowaną energią wiązki referencyjnej o zakresie długości fal 185–3300 nm z możliwością skanowania i pomiaru kinetyki jednocześnie dla 8 długości fali, z systemem kontroli temperatury kuwet PTP 6 w zakresie 0–110°C.

Analizator tlenku azotu (aparat Sieversa) dostosowany do oznaczania stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym oraz do pomiaru stężeń azotynów i azotanów w płynach ustrojowych, próbkach biologicznych (krew, kultury komórkowe, tkanki itd.). Graniczna czułość dla próbek gazowych: 0,5 ppb, dla próbek ciekłych: 1 pM.

Luminometr LB9508 (Berthold Technologies) z detektorem (fotopowielaczem) wykonanym w technologii zliczania pojedynczych fotonów, przeznaczony do klasycznych pomiarów chemiluminescencji i bioluminescencji w trybie„flash and glow”oraz analiz LIA w trybie pomiaru probówkowego z zakresem czułości rzędu 1 attomola ATP.

Galeria

Zaloguj się

Dostęp do wybranych materiałów wymaga zalogowania. Jeśli nie posiadasz konta, możesz założyć je tutaj.

Jeżeli nie znasz hasła, użyj opcji jego resetowania.

Konferencje / Seminaria / Wykłady

Brak wydarzeń

Multimedia JCET

Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać informacje o wykładach, seminariach, konferencjach oraz innych wydarzeniach.

Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics

Uniwersytet Jagielloński

 ul. Bobrzyńskiego 14

30-348 Kraków

tel.: +48 12 6645464

fax: +48 12 2974615

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.jcet.eu

Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoInnowacyjna Gospodarka - Narodowa Strategia Spójnosci

Do góry:  

Do góry