Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics
Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics
englishpolish
UJ
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

Pracownia Spektroskopii EPR (JCET)

 

Informacje

Prof. dr hab.Wojciech Froncisz i jego zespół posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie konstrukcji aparatury do pomiarów EPR, jak i w różnorakich badaniach z zakresu biofizyki i biomedycyny z wykorzystaniem technik spektroskopii EPR.

Metoda EPR może służyć jako unikatowa technika obrazowania stanu czynnościowego śródbłonka i naczyń krwionośnych in vitro, ex vivo oraz in vivo, pozwala bowiem na specyficzną i ilościową ocenę aktywności reaktywnych form tlenu w tym anionu ponadtlenkowego (O2-) i tlenku azotu (NO) wytwarzanych przez śródbłonek i ścianę naczyń krwionośnych.

Zaburzenie wytwarzania O2- i NO stanowi uniwersalny wyznacznik dysfunkcji śródbłonka. Pracownia spektroskopii EPR jest wyposażona nie tylko w aparaturę EPR, ale również w aparaturę uzupełniającą, umożliwiającą obrazowanie wytwarzania reaktywnych form tlenu metodami komplementarnymi.

Zespół

Kierownik pracowni

 

 

 

 

 

 

 

 

dr Antonina Chmura–Skirlińska
JCET
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Członkowie zespołu:

  • Gabriela Drabik
  • Dr Patrycja Kaczara
  • Bartosz Proniewski

Kluczowy sprzęt

Spektrometr EPR EmX+ (Bruker) wraz z przystawką temperaturową pozwala na pomiary cw-EPR zarówno w temperaturze 77K (dewar palcowy), jak i w zakresie 100–500K (przystawka temperaturowa).

Spektrometr e-scan (Bruker) przeznaczony do standardowych pomiarów centrów wolnorodnikowych (w obszarze g >> 2) o zastosowaniu klinicznym (oznaczenia poziomu wolnych rodników, NO-metria), jak i testów przemysłowych (oznaczanie okresu trwałości żywności, kosmetyków).

Spektrofotometr Lambda 950 (Perkin Elmer) – dwuwiązkowy z podwójnym monochromatorem oraz regulowaną energią wiązki referencyjnej o zakresie długości fal 185–3300 nm z możliwością skanowania i pomiaru kinetyki jednocześnie dla 8 długości fali, z systemem kontroli temperatury kuwet PTP 6 w zakresie 0–110°C.

Analizator tlenku azotu (aparat Sieversa) dostosowany do oznaczania stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym oraz do pomiaru stężeń azotynów i azotanów w płynach ustrojowych, próbkach biologicznych (krew, kultury komórkowe, tkanki itd.). Graniczna czułość dla próbek gazowych: 0,5 ppb, dla próbek ciekłych: 1 pM.

Luminometr LB9508 (Berthold Technologies) z detektorem (fotopowielaczem) wykonanym w technologii zliczania pojedynczych fotonów, przeznaczony do klasycznych pomiarów chemiluminescencji i bioluminescencji w trybie„flash and glow”oraz analiz LIA w trybie pomiaru probówkowego z zakresem czułości rzędu 1 attomola ATP.

Galeria

Konferencje / Seminaria / Wykłady

Zaloguj się

Dostęp do wybranych materiałów wymaga zalogowania. Jeśli nie posiadasz konta, możesz założyć je tutaj.

Jeżeli nie znasz hasła, użyj opcji jego resetowania.

Multimedia JCET

Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać informacje o wykładach, seminariach, konferencjach oraz innych wydarzeniach.

Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics

Uniwersytet Jagielloński

 ul. Bobrzyńskiego 14

30-348 Kraków

tel.: +48 12 6645464

fax: +48 12 2974615

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.jcet.eu

Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoInnowacyjna Gospodarka - Narodowa Strategia Spójnosci

Do góry:  

Do góry